Конспект уроку з теми «Ти людина, значить, маєш
права»
Громадянство
України
Мета:
· розкрити зміст понять «громадянин»,
«громадянство», «іноземець», ознайомити учнів з основними нормами Закону
України «Про громадянство України», з’ясувати підстави набуття й припинення
громадянства України;
· формувати навички опрацювання і практичного
використання нормативних актів, розвивати вміння тлумачити
поняття «громадянин», «громадянство»,
«іноземець», спонукати учнів до активного мислення, аргументовано доводити свою
власну думку, розв’язувати правові
ситуації;
· виховувати громадянську культуру в учнів, гордість
за свою державу, належність до українського громадянства.
Тип уроку: комбінований.
Навчально-методичне забезпечення: Наровлянський О.Д., Правознавство (практичний
курс): Підручн. для 9 кл. загальоосвіт. навч. закл. – К.: Грамота, 2009. – 216 с.; Конституція: Прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28
червня 1996 року. - К. : Преса України, 1997. - 64 с.; Закон України «Про
громадянство України» (витяг); мультимедійна презентація «Громадянство України»;
таблиця «Людина-особа-громадянин»; схема «Громадянство України»; роздатковий
матеріал (завдання правового практикуму про доцільність подвійного
громадянства).
Додаткова література:
Дмитрієв A. L,
Шепель А. О. Порівняльне правознавство /
Відп. ред. В. Н. Денисов. – К.: Юстініан, 2003. - 184
с.
Правознавство:
Навчальний посібник / Авт.-упор. О.Л. Копиленко, Ю.І.
Римаренко, Л.І. Мозговий та ін. – К.: «ВД «Професіонал», 2007. – 400 с.
Олімпіади
з правознавства / Авт.-упор. І.І. Котюк, І.М.,
Рибак, Т.М. Філіпенко. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. – 384 с.
Структура
уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
учнів
ІІІ. Актуалізація опорних знань,
умінь і навичок учнів
ІV.
Вивчення нового матеріалу
План:
1.Людина-особа-громадянин.
2.Поняття громадянства.
3.Громадянство в українському законодавстві.
V. Закріплення нових знань, умінь і навичок учнів
VІ Підсумки уроку
VІІ. Домашнє завдання
Хід уроку
Запланований
час
|
Зміст
діяльності вчителя
|
Зміст
діяльності учня
|
Примітки
|
2 хв.
|
І.
Організаційний момент
|
||
Організація робочого місця і роботи класу.
Перевірка наявності підручників, зошитів. Контроль відвідування.
|
|||
5 хв.
|
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
|
||
«Хай
батьківщина явить себе матір'ю усіх громадян; хай вигоди, якими користуються
вони в своїй вітчизні, зроблять її для них дорогою; хай уряд залишить їм в
суспільному управлінні частку, достатню для того, щоб вони відчували, що вони
у себе вдома;
хай закони будуть в їхніх очах лише запорукою загальної свободи».
Згідно з результатами опитування, проведеного 10 - 18 липня 2014р. соціологічною групою «Рейтинг», 86% опитаних українців вважають себе
патріотами своєї країни.
Абсолютна більшість опитаних (64%) відповіли самі собі на запитання
«Хто я такий?» – громадянин України.
Цікаво, що за останні 4 роки зросло ототожнення себе з
громадянами України та «європейцями». З іншого боку, все менше опитаних
українців на запитання «Хто я такий?» відповіли б «просто Людина», «радянська
людина», менше характеризують себе через свою родинну роль.
«Громадянин України» як іденти-фікатор є домінуючим у
всіх регіонах України, окрім Донбасу, де основним ідентифікатором залишається
«житель свого регіону, міста, села».
Як бачимо,
поняття «громадянство» тісно пов’язане з такими поняттями як
громадянськість, патріотизм. Люди не народжуються членами суспільства чи
громадянами, такими вони стають в результаті тривалої взаємодії з оточуючим
світом.
|
Перегляд презентації «Що
означає бути громадянином України» (слайд 1-3)
Евристична бесіда
1.
Що для вас
є Україна?
2.
Чи можна
назвати українське суспільство грома-дянським? Чому?
3.
Чи вважаєте
ви себе патріотом свої батьківщини?
4.
Як ви
виявляєте свою любов до України?
|
||
8 хв.
|
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
|
||
Термінологічна розминка
1. Дайте визначення понять «права і свободи
людини», «Загальна Декларація прав лю-дини», «Конвенція про права дитини».
2.
Перевірка
вибіркового до-машнього завдання:
·
виступ
учнів із повідом-ленням про найвідоміших борців
за права людини.
·
заслуховування
записаних інтерв’ю з омбудсменом.
|
|||
20 хв.
|
ІV. Вивчення нового матеріалу
|
||
1). Поняття «людина»,
«особистість»,
«громадянин» на перший погляд є рівнозначні, але у юридичній мові всі ці терміни уживаються в різних
значеннях.
Поняття «людина» означає перш за все біологічну
характеристику суб'єкта.
Поняття «особистість» вживається
в значенні соціальної характеристики суб'єкта. Людина стає особистістю під впливом
суспільства. Так, людина народжується в певній сім'ї, в певному суспільстві, в певній соціально-історичній
ситуації і при різних обставинах свого життя спілкується з різними
представниками суспільства, в якому живе, вчиться, працює.
Поняття громадянин уживається по відношенню до людини,
що володіє правовим зв'язком з якою-небудь державою.
|
Евристична бесіда
·
Пригадайте
визначення понять «людина», «особа», «громадянин».
· В чому єдність і відмінність цих понять?
· Яке з понять, на вашу думку, є найширшим, а яке
найвужчим? Аргументуйте свою відповідь.
Працюємо із юридичною термінологією
Людина – це жива істота, що володіє
здібністю до праці, мислення і мови.
Під «особистістю»
розу-міють стійку систему соціально значущих рис,
що характе-ризують особу як члена того чи іншого
суспільства або спільно-ти.
Громадянин - особа, що належить до постійного населення якоїсь держави, користується її правами та виконує обов'язки, встановлені
законами цієї держави;
Робота з таблицею «Людина-особа-громадянин»
(слайд 4)
(учитель
підкреслює різ-ницю вивчених понять: людина – поняття біологічне, особа –
соціальне, громадянин – політико-правове)
|
||
2). У монархії слід говорити, що людина живе «під
королем», «під князем», «під султаном», тому це піддані відповідного монарха,
у респу-бліці ж прийнята форма «громадянин держави». Тому підданство властиве
монархії, громадянство – республіці.
У світовій практиці більшість
людей набувають громадянства за народженням шляхом філіації, але можливі
випадки, коли людини набуває громадянства після народження шляхом
натуралізації.
|
Гронування
(Асоціативний кущ)
(слайд 5)
На
дошці пишеться слово «громадянин». Учні пропо-нують асоціації з даним
терміном - слова або фрази. У свою чергу ці слова та фрази можуть поповнитися
новими асоціаціями, утворюючи гроно. Коли всі ідеї записані на дошці,
встановлюються можливі зв’язки між окремими елемен-тами.
Робота
з підручником
Знайдіть визначення
термі-нів «правовий статус», «інозе-мець»,
«апатрид», «біпатрид»,
Працюємо із юридичною термінологією
Громадянство – це стійкий правовий зв'язок особи
з кон-кретною державою, що породжує їх взаємні права і обов'язки.
Апатриди – особи, які не мають громадянства жодної
країни.
Біпатриди – особи, які мають подвійне громадянство.
Іноземець
— громадянин, підданий іншої держави, країни.
Правовий статус особи — це сукупність суб'єктивних
прав, юридичних
обов'язків і законних інтересів суб'єктів
права.
Робота з правовим текстом
Опрацювати
текст Конституції України та дати відповіді на запитання
· Як ви вважаєте, чи однакові права в Україні мають
іноземці та громадяни нашої держави?
·
На вашу
думку, чим відрізняється правовий статус громадян держави від правового
статусу іноземців та апатридів?
(учні опрацьовують ст. 26 Конституції України)
|
||
3). Основні
принципи стосовно громадянства України закріплено в Конституції України,
Законі України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 р., міжнародних
договорах та Указі Президента від 31 березня 1992 р. «Про порядок розгляду
питань, пов’язаних із громадянством України».
Конституція України
визначає основні положення, пов’язані з грома-дянством, а більш докладно ці
питання регулюються Законом України «Про громадянство»
|
Дискусія
Чи доцільна наявність подвійного громадянства?
Правовий практикум
Учні
об’єднюються у 4 групи для роботи із правовими документами.
Перша
група.
Опрацьовує Ст. 7-8 Конс-титуції України та
визначає підстави набуття громадянства України.
Друга
група.
Опрацьовує Ст. 9 Конституції України та
визначає підстави прийняття до громадянства України.
Третя група.
Опрацьовує Ст. 18 Конс-титуції України та
визначає підстави припинення грома-дянства України.
Четверта група.
Опрацьовує Ст. 19 Конс-титуції України та
визначає підстави втрати громадянства України.
Представники
груп допо-відають про виконання завда-ння. Для перевірки виконаної роботи учні
переглядають презентацію (слайди 6 -10)
Повідомлення
учнів про вирішення проблеми набуття громадянства в різних країнах світу («за
принципом ґрунту» і «принципом крові»)
(випереджувальне завдання).
|
||
6 хв.
|
V. Закріплення нових знань, умінь і навичок учнів
|
||
Робота з витягом із акту в малих групах
Визначити в групах грома-дянство дитини у запропо-нованих
юридичних ситуаціях користуючись витягом із За-кону України «Про грома-дянство
України» та схемою «Громадянство України».
1. В батьків-українців під час відпустки у Варшаві
народився син. Чи отримає син громадянство України, якщо він народився за
межами України?
2. У Львові народилась дівчинка, мати якої громадянка
Італії, а батько – українець. Чи отримає дівчинка громадянство України?
3. В Миколаєві до поло-гового будинку принесли
хлопчика, батьки якого неві-домі. Як визначити грома-дянство хлопчика, якщо
його батьки невідомі?
|
|||
2 хв.
|
VІ.
Підсумки уроку
|
||
Відомо, що жити
в суспільстві й бути вільним від суспільства немож-ливо.
Якщо громадянин
— це індивід, що належить до конкретної держави і перебуває під її владою та
захистом, то громадянськість — це політична по-зиція громадянина стосовно
процесів, що відбуваються в суспільстві та державі. Взаємовідносини суспільства з державою стають
дієвими, якщо суспі-льство можна назвати
громадянським, тобто здатним «забезпечити реальну участь громадян в
управлінському процесі та контроль з їхнього боку за діяльністю держави».
Одного запису в паспорті про
громадянство недостатньо. Потрібно бути ще і патріотом своєї землі. Адже,
патріотизм – це почуття любові до Батьківщини, незалежно від етнічної
належності. Громадяни України повинні поважати не тільки рідну землю, але й
існуючі традиції та ідеали.
Актуальними в наш час є слова Джона Кеннеді: «Не питай, що твоя батьківщина може зробити для
тебе, – спитай, що ти можеш зробити для своєї батьківщини».
|
|||
2 хв.
|
VІІ.Домашнє
завдання
|
||
Обов’язкове.
Опрацювати матеріал підру-чника
(параграф 8), завдання 9, ст. 64 підручника.
Вибіркове.
1. Твір-роздум «Що для мене означає бути громадянином
України»
2. Випереджувальне завдання – повідомлення про зміни до
Закону України «Про військовий обов’язок»
|