Конспект уроку з теми «Ти людина, значить, маєш
права»
Право на освіту
Мета:
· познайомити учнів з основними нормативно-правовими
актами в галузі освіти; розкрити принципи, на яких ґрунтується освіта в
Україні; охарактеризувати навчальні
заклади, в яких можна здобути середню освіту,
їх відмінності; розповісти про учасників
навчально-виховного процессу, їхні права та обов’язки;
· формувати розуміння важливості
для побудови громадянського суспільства людей освітчених та національносвідомих;
формувати навички опрацювання і
практичного використання нормативних актів,
наводити приклади навчальних закладів, в яких можна здобути середню і вищу
освіту; розповідати про їх відмінності; називати учасників навчально-виховного процесу; спонукати учнів до активного мислення,
аргументовано доводити свою власну думку та розв’язувати правові ситуації, пов’язані
з правами та обов’язками учасників навчально-виховного процесу;
· виховувати в учнів повагу до навчання, формувати в
них бажання бути активними учасниками учнівського та громадського самоврядування.
Тип уроку: комбінований.
Навчально-методичне забезпечення: Наровлянський О.Д., Правознавство (практичний
курс): Підручн. для 9 кл. загальоосвіт. навч. закл. – К.: Грамота, 2009. – 216
с.; Конституція: Прийнята на п'ятій сесії
Верховної Ради України 28 червня 1996 року. - К. : Преса України, 1997. - 64 с.;
Закон України «Про освіту»; схеми «Принципи освіти в Україні», «Система освіти
в Україні», «Форми освіти», таблиця «Правовий статус навчальних закладів»
Додаткова література:
Дмитрієв A. L,
Шепель А. О. Порівняльне правознавство /
Відп. ред. В. Н. Денисов. – К.: Юстініан, 2003. - 184
с.
Правознавство:
Навчальний посібник / Авт.-упор. О.Л. Копиленко, Ю.І.
Римаренко, Л.І. Мозговий та ін. – К.: «ВД «Професіонал», 2007. – 400 с.
Олімпіади
з правознавства / Авт.-упор. І.І. Котюк, І.М.,
Рибак, Т.М. Філіпенко. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. – 384 с.
Структура
уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
учнів
ІV. Вивчення нового матеріалу
План:
1.
Конституційне закріплення права на освіту.
Обов'язковість повної середньої освіти.
2.
Система освіти в Україні.
3.
Права та обов'язки учасників навчального процесу.
4.
Самоврядування в навчальних закладах.
V. Закріплення нових знань, умінь і навичок учнів
VІ Підсумки уроку
VІІ. Домашнє завдання
Хід уроку
Запла-нова-ний
час
|
Зміст
діяльності вчителя
|
Зміст
діяльності учня
|
Примітки
|
2 хв.
|
І.
Організаційний момент
|
||
Організація робочого місця і роботи класу.
Перевірка наявності підручників, зошитів. Контроль відвідування.
|
|||
3 хв.
|
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
|
||
Піднявшись з руїн тоталітарної
системи, Україна прагне побудувати повноцінне громадянське суспільство, в
якому держава гарантує своїм громадянам усі права і свободи, а громадяни, в
свою чергу, створюють демократичні цінності й користуються ними.
Розвиток громадянського суспі-льства - не є автоматичним процесом. Вагома роль у
його створенні й подальшому становленні належить освіті, завдяки якій індивід
має змогу одержати знання, виробити відповідні вміння та навички, наявність
яких покликана забезпечити належний порядок розширення та поглиблення
взаємодії між людьми
З однієї сторони, здобуття освіти це наше право, закріплене в
Конституції, з іншої – нашим обов’язком.
|
Проблемне
запитання.
Освіта – право чи обов’язок?
|
||
10 хв.
|
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
учнів
|
||
Запитання учням
1.
Назвіть
права та свободи громадян України.
2.
Перелічіть
конституційні обов’язки громадян України.
3.
Наведіть
приклади викори-стання вами чи вашими близькими прав і свобод громадян
України.
4.
Чому для
побудови грома-дянського суспільства в Україні важливим є гарантування та
дотримання конституційних прав та свобод людини і громадянина? Відповідь
обґрунтуйте.
Вправа «Так» чи «ні»
Вчитель
називає твердження,і якщо воно є. конституційним обов’язком учні відповідають
так, якщо хибне – ні.
1.
Захищати територіальну цілісність України;
2.
Додержуватися Конституції України;
3.
Шанувати Державний гімн України:
4.
Відшкодовувати особисто завдані збитки іноземцям;
5.
Захищати економічну самостійність України;
6.
Брати участь у виборах Президента України;
7.
Шанувати честь і гідність осіб без громадянства.
Правовий практикум
Знайдіть у реченнях помилки та впишіть
правильне твердження. (завдання
виконується письмово)
1.
Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України є Прем’єр-міністр.
2.
Незнання законів звільняє від
юридичної відповідальності.
3.
Військова служба є почесним обов’язком кожної особи, що проживає в
Україні.
4.
За глум над Державними символами передбачено позбавлення громадянства.
5.
Обов’язок подавати декларацію про доходи зобов’язаний тільки той, хто
працює за сумісництвом.
6.
Кожен повинен зробити свій внесок у фонд збереження культурної спадщини.
|
|||
20 хв.
|
ІV. Вивчення нового матеріалу
|
||
1). Де книжка змалечку відкрита,
В пошані грамота, перо.
Де грамота - там і освіта,
А де освіта - там добро! – писав колись Вяземський про значення освіти для людей.
Освіта — основа інтелектуального, культурного,
духовного, соціального, економічного розвитку суспільства і держави. Мета
освіти — всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності
суспільства, розвиток її
талантів, розумових і фізичних здібностей, виховання високих моральних
якостей; формування громадян, здатних до свідомого суспільного вибору;
збагачення на цій основі інтелек-туального, творчого, культурного по-тенціалу народу,
підвищення його освітнього рівня; забезпечення народного господарства каліфі-кованими
фахівцями. Тому утвер-дження й забезпечення
права людини на освіту в будь-якій країні є одним з найважливіших обов’язків
держави та одним із найважливіших
аспектів побудови громадянського суспільства.
Право на освіту
в нашій країні гарантоване Конституцією України (стаття 53).
В Законі
України «Про освіту» записано: «Освіта в
Україні ґрунтується на засадах гуманізму, демократії, національної
свідомості, взаємоповаги між націями і народами».
Він закріплює:
·
Принципи
освіти.
·
Систему
освіти.
·
Визначає
учасників навчального процесу.
·
Права та
обов'язки учасників навчального процесу.
·
Порядок
управління освітою в Україні;
Крім цього Закону, в Україні діють також закони:
«Про основи державної політики в
сфері науки і науково-технічної діяльності».
ü
«Про
професійно-технічну освіту»
ü
«Про загальну
середню освіту»
ü
«Про вищу
освіту»
ü
«Про
позашкільну освіту»
ü
«Про
дошкільну освіту»
Згідно Конституції України, повна загальна середня освіта в Україні є
обов'язковою.
Загальна середня освіта спрямована
на забезпечення всебічного розвитку особистості шляхом навчання та виховання
Освіта в Україні має науковий, світський характер,
релігійні дисцип-ліни в державних закладах не викладаються.
.
|
«Відкритий мікрофон»
- Як ви
вважаєте, для чого людині потрібна освіта?
- Яку
людину, на вашу думку, можна назвати освіченою?
- Чи
потрібні державі освічені громадяни? Чому?
Робота з правовими джерелами
Опрацювати
текст ст. 53 Конституції України на с. 73 підручника і дати відповіді на
запитання:
• У
чому полягає право на освіту?
• Що означає доступність освіти за
законом і як вона забезпечена в Україні?
• Що означає безперервність та
різноманітність освіти?
• Що означає вибір форми навчання?
Робота в групах
На основі прикладів із життя,
повідомлень засобів масової інформаці, показати процес здійс-нення проголошених Конституцією України заходів
щодо забезпечення права на освіту.
Пропонується опорний план відповіді.
1. Шляхи забезпечення державою доступності освіти.
2. Заходи щодо розвитку
освіт-нього
процесу.
3. Пільги, які надаються
державою учням і студентам.
Після закінчення
роботи представники кожної групи доповідають про виконання завдання.
Метод «Прес»
Стаття 53 Конституції України проголошує право
на безкоштовне здобуття вищої освіти у дер-жавних і комунальних навчальних
закладах на конкурсній основі. Чи не суперечить існування платних навчальних
закладів праву кожної людини на освіту? Чому? Аргументуйте свої відповіді. На
обговорення вам дається 1 хвилина.
Робота із схемою в парах «Принципи, на яких ґрунтується
освіта в Україні»
Які принципи ви би ще додали?
Міні-дискусія
Чому, на вашу думку, загальна
середня освіта в Україні є обовязковою?
|
||
2). Система освіти в
Україні включає дошкільне виховання, за-гальну середню освіту, професійну
освіту, вищу освіту, післядипломну підготовку, аспірантуру, докторантуру,
післядипломну освіту, позашкільне навчання і виховання та самоосвіту.
В Україні створено мережу різнома-нітних навчальних закладів
з різними формами навчання — денною, вечірньою, заочною. Це розширює
можливості освіти для різних верств населення. Водночас програми навча-льних закладів різних
рівнів забезпе-чують наступність між ними. Тобто людина, закінчивши навчальний
заклад нижчого рівня, може поступити вчитися до вищого, оскільки їх програми
координовані державними вимогами.
Діяльність закладу освіти роз-починається за наявності державної ліцензії
на здійснення діяльності, пов'язаної з наданням послуг для одержання освіти і підготовкою
фахівців різних
рівнів кваліфікації.
|
Складання схеми «Система
освіти в Україні» у ході розповіді вчителя і бесіди з учнями
Евристична бесіда
1.
Який дитячий
садок ви відвідували?
2.
На які три
умовні частини поділяється школа?
3.
Чи плануєте ви
іти в 10 клас чи спробуєте поступити у вищий заклад?
4.
Де можна
здобути вищу освіту в Україні?
5.
Які вузи вам
відомі?
Робота зі схемами «Форми освіти» та «Правовий статус
навчальних закладів
Запитання
учням
Як ви вважаєте, чому
закон встановлює однакові державні стандарти освіти як для
державних і комунальних, так і для приватних навчальних
закладів?
|
||
3).
|
Робота з правовим текстом
Законом України «Про освіту»
ст. 51, 52
на с. 77-78 підручника
1. Ознайомитися із витягами із Закону України «Про
освіту».
2. Визначити які права та обов’язки учнів,
вихованців, студентів встановлює даний нормативний акт.
3. Навести приклади викорис-тання своїх прав учня та
вико-нання обов’язків.
|
||
4). Самоврядування – один із головних
принципів діяльності учнівської спільноти. Суть його полягає у реальній
участі дітей в управлінні класу, школи.
|
Повідомлення учнів про учнів-ський парламент
|
||
6 хв.
|
V. Закріплення нових знань, умінь і навичок учнів
|
||
Юридичний
практикум
Розгляд справи.
Роман живе у селі, йому 15
років. Він має двох молодших братиків-близнюків. Батько хлоп-чика працює в
шахті в сусідньому місті, а мама на фермі. Батьки хлопчика вирішили, що син
не відвідуватиме 10 клас, а зали-шиться вдома доглядати за молодшими
братами. Директорові школи батьки пояснили, що хлопець уже має початкову
освіту, а схильності та особливих знань не виявляє. Тим більше, що і друзів у
школі в Романа мало. Тому йому краще залишитись вдома.
Завдання
1. Проаналізуйте ситуацію. Чи згідні ви з діями
Романових батьків?
2. Чи повинен Роман ходити до школи?
3. Які способи розв’язання даної ситуації ви
запропонуєте?
Повернемось
до проблемного завдання
На вашу думку, здобуття
освіти - право чи все таки обов’язок?
Заслуховування учнівських
есе «Школу майбутнього я бачу так…».
|
|||
2 хв.
|
VІ.
Підсумки уроку
|
||
Система освіти має готувати особистість, яка не лише вміє
жити в громадянському суспільстві і правовій державі, а й створювати їх. Адже
лише вільна й освічена людина, котра відчуває, що її поважають, може бути
корисною в умовах інтелектуалізації будь-якого виду трудової, професійної
діяльності.
Освіченими людьми важче мані-пулювати; між ними швидше розви-ваються демократичні,
гуманістичні взаємини.
Отримання повної загальної середньої освіти є як
і правом, так і обов’язком громадянина України. Саме здобуття освіти багато в
чому є запорукою досягнення успіху в житті людини.
|
|||
2 хв.
|
VІІ.Домашнє
завдання
|
||
Обов’язкове.
Опрацювати матеріал підру-чника
(параграф 10), завдання 10, ст. 80 підручника.
Вибіркове.
1.
Написати
твір-роздум «За що я вдячний своїй школі».
2.
Підготувати
повідомлення про молодіжні громадські органі-зації Калуша.
|