Бернард ШОУ

Узагалі говорячи, влада не псує людей, зате дурні, коли вони у владі, псують владу.


середа, 26 листопада 2014 р.

Конспект уроку, 9-4 клас

Конспект уроку з теми «Ти людина, значить, маєш права»

Конституційні права, свободи та обов'язки громадян України

Мета:

  • ознайомити з основними правами і свободами людини та громадянина, розкрити юридичний зміст окремих конституційних прав і свобод; сформувати в учнів уявлення про взаємозв’язок та взаємообумовленість прав та свобод особи та громадянина та їхнє закріплення у Конституції України;
  • формувати розуміння важливості для людини і громадянина конституційних прав і свобод та обов’язків; аналізувати правові ситуації щодо дотримання чи порушення конституційних прав і свобод людини; формувати навички опрацювання і практичного використання нормативних актів, пояснювати їх юридичний зміст; спонукати учнів до активного мислення, аргументовано доводити свою власну думку;
  • виховувати в учнів активну громадянську позицію, прагнення відстоювати та захищати свої конституційні права і свободи, гідно виконувати свої обов’язки.
Тип уроку: комбінований.
Навчально-методичне забезпечення: Наровлянський О.Д., Правознавство (практичний курс): Підручн. для 9 кл. загальоосвіт. навч. закл. – К.: Грамота, 2009. – 216 с., Конституція: Прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. - К. : Преса України, 1997. - 64 с., схема «Класифікація прав людини», таблиця «Конституційні права людини, роздатковий матеріал (додаток 1).
Додаткова література:
Дмитрієв A. L, Шепель А. О. Порівняльне правознавство / Відп. ред. В. Н. Денисов. К.: Юстініан, 2003. - 184 с.
Правознавство: Навчальний посібник / Авт.-упор. О.Л. Копиленко, Ю.І. Римаренко, Л.І. Мозговий та ін. – К.: «ВД «Професіонал», 2007. – 400 с.
Олімпіади з правознавства / Авт.-упор. І.І. Котюк, І.М., Рибак, Т.М. Філіпенко. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. – 384 с.

Структура уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
ІV. Вивчення нового матеріалу
План:
1.    Конституційні права і свободи людини і громадянина.
2.    Конституційні обов’язки громадян.
3.    Гарантії забезпечення прав, свобод і обов’язків людини і громадянина.
V. Закріплення нових знань, умінь і навичок учнів
VІ Підсумки уроку
VІІ. Домашнє завдання
Хід уроку
Запланований час
Зміст діяльності вчителя
Зміст діяльності учня
Примітки
2 хв.
І. Організаційний момент


Організація робочого місця і роботи класу. Перевірка наявності підручників, зошитів. Контроль відвідування.


5 хв.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів


Давно визнано, що жити у суспільстві та бути цілком вільним від нього не можна. Ще Е. Хемінгуей сказав: «Кожен, хто ходить по землі, має свої обов’язки в житті».
Сьогодні на уроці ми позна-йомимось з правами, свободами та обов’язками людини і громадянина, які закріплені в Конституції України, їх класифікацією та важливістю. Та спробуємо довести, що однією із функцій громадянського суспільства є забезпечення прав і свобод громадян.


10 хв.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів



Письмова самостійна робота
на 3 варіанти (додаток 1).
1.   Теоретичне питання.
2.   Розгляд правової ситуації на визначення громадянства.

Учні зачитують твір-роздум «Що для мене означає бути громадянином України»


18 хв.
ІV. Вивчення нового матеріалу


1). Кожна людина - неповторна на цій землі, вона є великою цінністю тільки тому, що вона є людина, що вона має совість, сумління, що їй дароване життя, аби вона прожила його гідно й плідно.
Тому питання прав і свобод людини і громадянина нині є найважливішою проблемою внутрішньої та зовнішньої політики всіх держав світової співдружності. Саме стан справ у сфері забезпеченні прав і свобод особі, їх практичної реалізації є тим критерієм, за яким оцінюється рівень демок-ратичного розвитку будь якої держави й громадянського суспільства в цілому.
На українських теренах питання прав людини та їх захисту порушувались ще в Конституції Пилипа Орлика. Там зазначалось: "Подібно до того, як Ясновельможному Гетьману з обов'язку його уряду належить керувати й наглядати за порядком щодо всього Війська Запорозького, так само він повинен пильно дбати про те, щоб на рядовий і простий народ не покладали надмірних тягарів, утисків і надмірних вимог, бо підштовхнуті ними (люди), залишивши свої домівки, відходять, як правило, до чужих країв шукати життя кращого, спокійного і легшого".
У Загальній Декларації прав людини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948  року, проголошується, що всі люди народ-жуються вільними і рівними у своїй гідності і правах (ст. 1), що кожна людина повинна мати всі права і свободи, проголошені цією Декла-рацією, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майно-вого, станового або іншого становища (ст. 2). Ці положення зафіксовані в ст. 21 Конституції України, яка перед-бачає: «Всі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непо-рушними», і в ст. 24, яка встановлює: «Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками».
Зазначимо, що обсяг прав і свобод, закріплених в Конституції не може бути зменшений або звужений, вони не можуть бути скасовані. Саме для деталізації змісту прав і свобод людини і громадянина в Україні приймаються  відповідні Закони та підзаконні акти.
Конституційні засади правового статусу громадян  України:
ü невідчужуваність і непорушність прав і свобод людини;
ü невичерпність прав і свобод людини й громадянина;
ü неприпустимість скасування або зменшення обсягу й утримування прав і свобод;
ü рівність прав і свобод;
ü взаємозв'язок прав і обов'язків людини й громадянина;
ü неприпустимість зловживання правом.

На жаль, права людини ніколи не були реальним пріоритетом державної політики в Україні, хоча розмов навколо цієї проблематики ведеться чимало. 
За даними міжнародних інституцій, наша держава знаходиться в трійці «лідерів» за кількістю порушень відповідних прав серед 47 країн, що підпадають під юрисдикцію Євро-пейського суду з прав людини (станом на 2013 рік).
Тому цілком закономірно, що одним з перших розділів Конституції України є розділ II «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина» (ст. 21–68). До того ж права і свободи визнаються не лише за громадянами України, а й за іншим особами, які проживають на її території (іноземцями), особами без громадянства.

Працюємо з юридичними термінами
Основні права людини – це певні можливості людини, які необхідні для її існування та розвитку в конкретно-історичних умовах, об’єктивно визначаються досягнутим рівнем розвитку людства і мають бути загальними та рівними для всіх.
Правовий статус особи – це відносини між особою і державою та суспільством, передбачені та гарантовані Конституцією та законами України.
Конституційні права, свобо-ди і обов’язки називають основними тому, що вони визначають найбільш важливі, істотні відносини і зв’язки між громадянином і державою.

Евристична бесіда
1.   Як ви вважаєте, чому Кон-ституцію називають Основним законом України?
2.   Який розділ, на вашу думку, є найважливішим в Конституції? Чому?

Запитання для обговорення в парах

Чим права людини відріз-няються від прав громадянина?


Робота зі схемою «Класифікація прав людини»


Робота з правовим тестом
Завдання: опрацювати текст ІІ розділу Конституції України і розподілити статті відповідно до видів прав людини. На виконання 3 хв.
1 група – громадянські права
2 група – політичні права,
3 група – економічні, соціальні та культурні права.
(інформацію занести в таблицю)




2). Права громадянина невід’ємні від їх обов’язків. Загальна декларація прав людини проголошує: «Кожна людина має обов’язки перед суспільством. У якому тільки й можливий вільний і повний розвиток особи».
 Невиконання своїх обов’язків певною частиною суспільства шкодить його іншим членам, права і свободи яких відповідно ущемляються. Також це порушує баланс і створює умови для виникнення конфліктів між людьми.
Нехтування конституційними обов’язками не спричиняє позбавлення людини і громадянина конституційних прав і свобод, але зазвичай тягне за собою юридичну відповідальність.

Зверніть увагу на ст. 65 Конституції України. Будь-яка держава повинна бути здатною захистити себе, свої кордони, суверенітет і незалежність. Саме тому встановлено обов'язок громадян України захищати Вітчизну, її незалежність і територіальну цілісність.
Нині в Україні існує служба за призовом і контрактна військова служба. На строкову службу за призовом можуть бути призвані юнаки у віці від 18 до 25 років, які придатні до служби за станом здоров'я.
Але у зв’язку із агресією сусідньої держави, було внесено зміни до  Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов’язок і військову службу».

Евристична бесіда

1. Як ви вважаєте, чи є права людини абсолютними, безмеж-ними?

2. Чим, на вашу думку, обмежені права людини?

 

Робота з юридичним терміном

Обов’язок – це визначена законом міра обов’язкової поведінки особи, недотримання якої зумовлює правові наслідки.

 

 Робота з правовим текстом в групах  

 

1.    Опрацювати текст ІІ роз-ділу Конституції України на с. 67-68 підручника та виписують конституційні обов’язки гро-мадян

2.    Кожна група пояснює зміст обов'язку, закріпленого у тій статті Конституції, яку вона отримала для пояснен-ня.                            

 

Поміркуйте разом

Чому перелік обов'язків значно менший, ніж перелік прав?              

Чи існує взаємозв'язок між правами та обов'язками? Свою точку зору підтвердіть прикла-дом.


Метод «Прес»
Як ви ставитесь до сучасної української армії? Які б реформи армії ви запропонували? Чи є у вас знайомі, які беруть участь в АТО?

Повідомлення учнів про зміни до Закону України «Про військовий обов’язок»
(випереджувальне завдання)



3). У громадянському суспільстві і правовій державі права і свободи громадян мають бути не тільки проголошені, а й гарантовані державою. Такими гарантіями можуть бути законодавче закріплення умов, за яких неможливе обмеження прав і свобод або ухвалення законів, що деталізують права і свободи, проголошені в конституції. Реальне забезпечення прав і свобод досягається шляхом створення механізму їх всебічної захищеності, а також встано-влення цивільної, адміністративної і кримінальної відповідальності за їх порушення.

«Відкритий мікрофон»

Учням пропонується коротко висловити своє ставлення до рівня можливості реалізації і захисту прав і свобод в Україні.



5 хв.
V. Закріплення нових знань, умінь і навичок учнів



Рефлексія

1.    ІЦо нового ви дізналися на уроці?

2.    Чи корисний для вас цей матеріал?

3.    Де ви зможете використати отримані знання?

4.    Чи змінив наш урок ваше ставлення до своїх консти-туційних обов’язків?



2 хв.
VІ. Підсумки уроку


Громадяни самі є хранителями своєї свободи, напрями і межі зовнішнього вираження якої визначено в правах. Саме для того щоб зміцнити свої права, громадяни в демократичному суспі-льстві беруть на себе зобов'язання (ставлять вимоги здійснювати якісні дії, вести себе належним чином) і виконують свої обов'язки. В Загальній декларації прав людини (п. 1 ст. 29) зазначено: «Кожна людина має обов'язки перед суспільством, у котрому лише і є можливим вільний і повний розвиток її особистості». Як і права людини, основні загальносоціальні обов'язки фіксуються в Конституції та інших законах держави, стають юридичними обов'язками.


3 хв.
VІІ.Домашнє завдання



Обов’язкове.
Опрацювати матеріал підру-чника (параграф 9), завдання 12, ст. 71 підручника.
Вибіркове.
1.        Підготувати повідо-млення про учнівський парла-мент.
2.        Проаналізувати та дати власну оцінку діяльності органів учнівського самоврядування в школі.
3.        Написати есе «Школу майбутнього я бачу так…».


  

Додаток 1


Варіант І.
1.     Що таке громадянство? Порівняйте значення понять громадянин, іноземець, апатрид, біпатрид.

2.     Розв’яжіть юридичні задачі.
 Визначте громадянство дитини. Відповідь обґрунтуйте.                           
У пологовому будинку №9 м. Києва народилась дівчинка. Мати дитини – громадянка України, батько-студент з Йорданії, громадянин цієї країни, який навчається у Київському політехнічному інституті. Батько вважає, що дитина є громадянином Йорданії, мати бажає, щоб донька отримала українське громадянство. Мати звернулась з проханням пояснити, яке громадянство матиме дитина

До дверей лікарні в м. Одесі було підкинуто новонароджену дитину. Незважаючи на намагання співробітників лікарні і працівників міліції, встановити батьків дитини не вдалося. Головний лікар звернувся до юридичної консультації з питанням, як ви­значити громадянство дитини в цьому випадку, адже батьки хлопчика невідомі.


Варіант ІІ.
1.Хто та в яких випадках стає громадянином України?

2.Розв’яжіть юридичні задачі.
Визначте громадянство дитини. Відповідь обґрунтуйте.                            
Під час навчання в університеті Ганна П. одружилась з громадянином Лівану Ахмедом Р. після закінчення навчання вони виїхали жити до Лівану. Через рік в них народилася дівчинка. Мати хвилюється, чи має її донька право на українське громадянство.

Батьки 17-річного Андрія прийняли рішення виїхати на постійне місце проживання до Молдови, звідки родом батько. При цьому вони подали заяву про вихід з українського громадянства та прийом до молдавського громадянства. Хлопець не хоче розлу­чатися з батьками і готовий переїхати до Молдови, але не хоче втрачати українське громадянство. Він просить пояснити, чи можна вирішити це питання згідно з його бажанням.



Варіант ІІІ.
1.Напишіть підстави припинення громадянства України .

2.Розв’яжіть юридичні задачі.
Визначте громадянство дитини. Відповідь обґрунтуйте.                            
У родині Марії С. і Андрія В. народився син. Обидва вони громадяни України, син народився в Москві, де вони гостювали у родичів. Батьків цікавить, чи отримає їх дитина громадянство України, адже народилася вона за межами нашої країни.

Батько дитини – громадянин Австрії, мати – громадянка України. Сімя постійно проживає в Польщі. Батьків цікавить, чи отримає їх дитина громадянство України.