Конспект уроку з теми «Ти людина, значить, маєш
права»
Життя
громадян в демократичній державі
Мета:
- познайомити учнів з формами народовладдя; сформувати уявлення про демократію, самоврядування та форми участі громадян у житті держави, про діяльність дитячих і громадських організацій в Україні та в Калуші;
- формувати розуміння важливості участі громадян у розв’язанні загальнодержавних питань та питань місцевого значення демократичним шляхом як основи громадянського суспільства; досліджувати та практикувати демократичні процеси у житті школи, класу; спонукати учнів до активного мислення, аргументовано доводити свою власну думку;
- виховувати в учнів активну громадянську позицію, повагу до демократії, органів державної влади та місцевого самоврядування.
Тип уроку: комбінований.
Навчально-методичне
забезпечення: Наровлянський О.Д.,
Правознавство (практичний курс): Підручн. для 9 кл. загальоосвіт. навч. закл. –
К.: Грамота, 2009. – 216 с.; Конституція:
Прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. - К. :
Преса України, 1997. - 64 с.; ЗакониУкраїни «Про громадські об’єднання», «Про
місцеве самоврядування», «Про молодіжні та дитячі громадські
організації»; схема «Форми народовладдя»;
роздатковий матеріал (завдання групам); відеоролики про спільноти «Українську
Молодь Христові» та «Молодий Рух».
Додаткова література:
Дмитрієв A. L,
Шепель А. О. Порівняльне правознавство /
Відп. ред. В. Н. Денисов. – К.: Юстініан, 2003. - 184
с.
Правознавство:
Навчальний посібник / Авт.-упор. О.Л. Копиленко, Ю.І.
Римаренко, Л.І. Мозговий та ін. – К.: «ВД «Професіонал», 2007. – 400 с.
Олімпіади
з правознавства / Авт.-упор. І.І. Котюк, І.М.,
Рибак, Т.М. Філіпенко. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. – 384 с.
Структура
уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
учнів
ІV. Урок засвоєння нових знань
План:
1.
Народовладдя в Україні.
2.
Самоврядування.
3.
Громадські об’єднання та дитячі організації.
V. Закріплення
нових знань, умінь і навичок учнів
VІ
Підсумки уроку
VІІ.
Домашнє завдання
Хід уроку
Запланований час
|
Зміст
діяльності вчителя
|
Зміст
діяльності учня
|
Примітки
|
2 хв.
|
І.
Організаційний момент
|
||
Організація робочого місця і роботи класу.
Перевірка наявності підруч-ників, зошитів. Контроль відвідування.
|
|||
5 хв.
|
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
|
||
Тема нашого уроку є надзвичайно важливою та
актуальною особливо в наш час – час побудови та утвердження громадянського
суспільства. Революція гідності продемонструвала, що україн-ський народ
прагне жити у демокра-тичній, вільній державі. «Демократія» - це не просто
поняття, що означає «влада народу», а можливість усіх громадян брати участь в
управлінні державою. 21 листопада 2013 року студенти висловили свій протест
проти тодішньої влади, тим самим заявляючи, що демократична держава має жити
за принципом «держава для народу, а не народ для держави».
Як громадяни можуть брати участь в управлінні державою? Містом? Школою?
Про це ми говоритимемо сьогодні на уроці.
А епіграфом нашого уроку стануть вислови відомих людей про демок-ратію (написані на дошці).
У вільних
країнах кожна людина має право висловлювати свою думку, і кожна людина має
право його не слухати. (Г. Норман Коллі)
Демократія
створює нездоланні перешкоди для тих, хто до неї серйозно ставиться, і
розв'язує руки тим, хто її ненавидить (В. Гавел).
Демократія – це не влада більшості, а захист меншості (А. Камю).
Воля народу найкращий закон. (У. Грант).
|
Давайте проаналізуємо дані
вислови.
В кінці
уроку ми до них повернемось і побачимо, чи змінились у вас думки щодо них.
|
||
8 хв.
|
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
учнів
|
||
Евристична бесіда
1. Хто є носієм та
джерелом влади в Україні і які нормативні документи це висвітлюють? (народ,
ст.5 Конституції)
2. Що таке демократія? Яка роль конкретної
людини у демократичному суспільстві?
3. Чи є
Україна демократичною державою? Відповідь обґрунтуйте.
|
|||
20 хв.
|
ІV. Вивчення нового матеріалу
|
||
1). Демократія
– це така форма
організації та функціонування політичної
системи, при якій
існують рівні можливості
для здійснення прав
і свобод кожного
члена суспільства.
Демократія обов'язково включає
такі елементи:
·
виборність
органів влади;
·
підпорядкування меншості
більшості;
·
захист прав меншості;
·
наявність політичних прав і
свобод.
|
Робота з юридичним терміном
Демократія —
форма органі-зації влади, за якої рішення приймаються більшістю чи від імені та
в інтересах більшості.
Робота з правовим текстом
Опрацювати текст ст. 5 Конституції України та прокомен-тувати
його.
Колективна робота над завданням
Надайте ваші пропозиції щодо участі громадян в
управлінні державними справами
Робота з схемою «Форми народовладдя» (с. 80)
Учитель пояснює схему за допомогою коментованих
пові-домлень, навідних запитань учням.
Працюємо з ілюстраціями
1.
Переглянути
ілюстрації на с. 81
підручника.
2.
Визначити,
які події на них зображені та коли вони відбуваються.
3.
Визначити,
яка форма наро-довладдя зображена на малюнках.
|
||
2). Не всі питання вирішуються центральними органами
влади. Деякі питання можуть і мають повноваження вирішувати органи місцевого
само-врядування – ради (міські, сільські,
селищні, районні, обласні). Їх діяльність регулюється Конституцією та Законом
України «Про місцеве самоврядування».
В історії самоврядування відоме ще з давніх
часів:
·
Давня Греція (грецькі колонії);
·
Україна (Магдебурзьке право);
·
За радянських часів в конституції декларували багато прав, зокрема і на місцеве
самоврядування, але за тоталітарного режиму був унеможливлений реальний
доступ громадян до влади всіх рівнів.
|
Працюємо з
юридичним терміном
Місце́ве
самоврядува́ння в Україні — це право територіальної
громади —
жителів села чи добро-вільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох
сіл, селища та міста — самостійно вирі-шувати питання місцевого значення межах Конституції і законів України
«Мозковий штурм»
Як ви розумієте
поняття «само-врядування»?
Робота з правовим текстом
Стаття
26 Закону України
«Про місцеве самоврядування в Україні»
Завдання
• наведіть приклади питань, які
вирішує Калуська міська рада та міський голова.
|
||
3). Громадяни демократичного суспі-льства мають
право вступати до недержавних організацій, асоціацій і добровільних груп. Їх
називають громадськими організаціями.
Громадська організація як
об’єднання громадян утворюється для спільної реалізації спільних інтересів
(культурних, економічних, вікових, ґендерних, регіональних, релігійних,
професійних, соціальних тощо). Громадська організація як один із видів
об’єднання громадян, передбачений Законом України «Про об’єднання громадян».
Поряд з цим існує низка інших законодавчих
актів, які регламентують порядок створення та діяльність окремих видів
об’єднань громадян:
·
Релігійних організацій;
·
Кооперативних організацій і кредитних
спілок;
·
Органів місцевого і
регіонального самоврядування;
·
Творчих спілок;
·
Дитячих, молодіжних організацій.
Діяльність останніх визначає закон «Про молодіжні та дитячі
громадські організації».
Відомо, що
громадянське суспільство до якого ми вже давно намагаємось прийти є певною
системою самостійних і незалежних від держави суспільних інститутів, які
забезпечують умови для реалізації приватних інтересів і потреб індивідів чи
колективів у всіх сферах їх життєдіяльності. Такими інститутами, зокрема, є і
громадські організації.
В більшості
європейських країн вони відіграють дуже вагому роль у вирішенні широкого кола
проблем з якими стикається пересічний громадянин. В свою чергу, в Україні, на жаль, роль та впливо-вість громадських
організацій ще не є настільки вагомою. Особливо це стосується молодіжних
організацій, які мали би бути основою виховання свідомих громадян і
формування громадянського суспільства. Однією з причин цьому, на мою думку, є
те, що багато з них не виконують свого прямого призначення і активізуються в
більшій мірі під час політичних виборів виступаючи інстру-ментом здобуття
електоральних симпатій певними політичними партіями. Часто їх діяльність
зводиться до банального розповсюдження агітаційної продукції чи організації
якихось акцій в підтримку тієї чи іншої політичної сили.
Подальший розгляд
даного питання проходить у формі діалогічного спілку-вання між учнями та
запрошеними – представниками молодіжних органі-зацій Калуша – Савки Олега
(КМГО «Молодий рух») та Олега Відливаного (ГО «УМХ»)
|
Працюємо з юридичним терміном
Громадська організація — це об’єднання громадян для задово-лення та
захисту своїх законних інтересів.
Повідомлення
учня про «Гро-мадські та молодіжні організації м. Калуша»
Перегляд
відеороликів про діяльність КМГО «Молодий Рух» та ГО «УМХ»
|
||
5 хв.
|
V. Закріплення нових знань, умінь і навичок учнів
|
||
Повернемось до висловів про демократію.
Чи
змінилася Ваша думка з приводу висловлювань визначних людей про демократію?
Обґрунтуйте
власні коментарі прикладами з життя країни та Прикарпаття.
Рольова гра
«Установчі збори дитячої громадської організації» (за
наявності часу)
1. Розподіл основних ролей між учнями (секретар зборів, голова зборів,
нотаріус, представник юридичного управління, учасники зборів).
2.
Ознайомлення
з пам’ятками учасника та голови зборів, пам’яткою для складання статуту
органі-зації, загальним порядком проведення зборів (с. 86 підручника).
3. Учасникам гри провести «Установчі збори дитячої
грома-дської організації» відповідно до пам’яток та нормативних актів.
|
|||
3 хв.
|
VІ.
Підсумки уроку
|
||
Демократія
є основою державного устрою України. Саме тому сьогодні актуальним та ваажливим є питання
практичної участі громадян у житті держави. Важливим
елементом демок-ратичного суспільства
є самовряду-вання.
Активна
участь молоді у процесах прийняття рішень та вирішенні проблем в громадах, де
вони прожи-вають, має важливе значення у процесі
розбудови відкритого, демократичного, солідарного та квітучого суспільства.
|
|||
2 хв.
|
VІІ.Домашнє
завдання
|
||
Обов’язкове.
Опрацювати матеріал підру-чника
(параграф 11), завдання 8, ст. 89 підручника.
Вибіркове.
1. Підготувати повідомлення про власну участь у
молодіжній організації.
2. У формі есе висловити бачення місцевого самоврядування
й участі в ньому молоді.
|