Права і свободи людини
Мета:
· ознайомити учнів з поняттями «права і свободи
людини», їх класифікацією, основними етапами розвитку та міжнародними документами
з прав людини і прав дитини; розкрити особливу роль прав і свобод людини у
відносинах людини й держави та значення захисту прав людини в громадянському
суспільстві;
· розвивати вміння тлумачити поняття «права і свободи людини», характеризувати види прав і свобод людини і
наводити їх приклади;
аналізувати зміст окремих статей Загальної декларації прав людини, Конвенціїї
ООН про права дитини; спонукати учнів
до активного мислення, аргументовано доводити свою власну думку, працювати в
групі;
· виховувати повагу до прав людини, розуміння необхідності
їх дотримання та захисту законним шляхом; виховувати повагу до Законів України
та любов до Батьківщини; формувати
активну громадянську позицію.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Навчально-методичне забезпечення: Наровлянський О.Д., Правознавство (практичний курс): Підручн. для 9 кл. загальоосвіт. навч. закл. – К.: Грамота, 2009. – 216 с., Конституція: Прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради
України 28 червня 1996 року. - К. : Преса України, 1997. - 64 с., Загальна декларація прав
людини (витяг), Конвенція ООН про права дитини (витяг), схема «Види прав
людини», роздатковий матеріал (пам’ятка «Куди можна звернутися, коли порушено
права дитини»).
Додаткова література:
Дмитрієв A. L,
Шепель А. О. Порівняльне правознавство /
Відп. ред. В. Н. Денисов. – К.: Юстініан, 2003. - 184
с.
Правознавство:
Навчальний посібник / Авт.-упор. О.Л. Копиленко, Ю.І.
Римаренко, Л.І. Мозговий та ін. – К.: «ВД «Професіонал», 2007. – 400 с.
Олімпіади
з правознавства / Авт.-упор. І.І. Котюк, І.М.,
Рибак, Т.М. Філіпенко. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. – 384 с.
Структура уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
План:
1.
Права і свободи людини.
2.
Міжнародні акти про права людини та дитини.
3.
Класифікація прав і свобод людини.
4.
Механізм захисту прав дитини.
ІV. Закріплення нових знань, умінь і
навичок учнів
V. Підсумки уроку
VІ. Домашнє завдання
Хід уроку
Запла-нова-ний
час
|
Зміст
діяльності вчителя
|
Зміст
діяльності учня
|
Примітки
|
2 хв.
|
І.
Організаційний момент
|
||
Організація робочого місця і роботи класу. Перевірка
наявності підручників, зошитів. Контроль відвідування.
|
|||
5 хв.
|
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
|
||
«Права та зусилля зрозуміти
їхнє значення і функцію стали найважли-вішими темами головного діалогу
двадцятого століття», — говорив Д. До-неллі
Як ви вважаєте, чи актуальні ці слова сьогодні,
у ХХІ ст.?
Працювати над цією проблемою будемо протягом
уроку.
Наша мета сьогодні – не тільки ознайомитися з
поняттями «права і свободи людини», із основними документами з прав людини і
прав дитини, а й навчитися їх використо-вувати в конкретних життєвих
обставинах. Оскільки для розбудови
громадянського суспільства потрібен певний рівень гуманістичної, демокра-тичної
і правової свідомості. Зараз
більшість людей не усвідомлюють своїх прав, не помічають посягань на них, з
легкістю самі ущемлюють права інших співгромадян. Тому одним з основних
завдань держави та
школи зокрема, має бути правова
освіта, особливо серед молоді, допомога в реалізації грома-дянами гарантованих їм Конституцією прав і свобод.
|
Проблемне
завдання
|
||
25 хв.
|
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
|
||
1). Основою правового
статусу людини згідно Конституції України являються права, свободи та
обов’язки людини, які визначають принципи взаємовідносин держави й особи.
Вони затверджені у розділі Конституції України «Права, свободи та обов’язки
людини і громадянина»
Всі громадяни мають рівні конституційні права і
свободи та є рівними перед законом. Ніхто не може мати привілеїв чи обмежень
за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релі-гійних чи інших переконань,
статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця
проживання, за мовними та іншими ознаками. Про це йдеться у сучасних
міжнародно-правових стандартах прав людини. Права людини мають свою історію.
Існує те, в що держава не може втручатися.
Це називається “свободою”. Свобода
передбачає право вибору. Це означає, що людина сама ви-бирає, що їй робити.
При цьому вона повинна усвідомлювати, що вона несе відповідальність за свій
вибір. Свобода повинна бути обмежена законом. Тому зазвичай кажуть «права та свободи людини».
Права і
свободи людини - це можливості людини, необхідні їй для існування і розвитку.
|
Робота в парах
1. Обговорити та запропо-нувати визначити поняття
«права людини»;
2.
Дитина –
маленька люди-на. Чи потребує дитина окремих прав?
3. Спробуйте з’ясувати різ-ницю між поняттями
«права людини» та «свободи людини».
Працюємо із юридичною
термінологією
Можливість людини мати певні
матеріальні, соціальні та духовні блага, які необхідні їй для нормального
існування і розвитку, називаються правами
людини.
Права дитини – це спе-ціальні
можливості, необхідні людині віком до 18 років для існування та досягнення
зрі-лості
Евристична бесіда
1. Пригадайте стан дотри-мання прав людини у рабо-власницький
період на прикладі Стародавньої Греції та Риму.
2.
Охарактеризуйте
стан до-тримання прав людини в епоху Середньовіччя на прикладі Київської Русі
та країн Західної Європи.
3.
Чи
дотримувались прав людини в Новітню добу?
4. Як вплинула Велика Французька революція на фор-мування
демократичних цін-ностей?
|
||
2). Міжнародне
співтовариство при-діляло і приділяє значну увагу розвит-кові та забезпеченню
прав людини. Особливо ця проблема стала актуальною після Другої світової
війни.
Було
прийнято ряд міжнародних документів, що забов’язують держави, які підписали
їх, дотримуватись і розвивати повагу до прав людини без жодної
дискримінації. Першим великим пра-вовим актом стала Загальна декларація прав
і свобод людини, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 р.
До найголовніших міжнародних документів з прав
людини належать: Загальна декларація прав людини, Між-народний пакт про
громадянські і політичні права, Міжнародний пакт про економічні, соціальні і
культурні права, Європейська конвенція про
захист прав людини та основних свобод.
1959 р. – проголошення Декларації прав дитини.
10 листопада 1959 р. – прийнято Конвенцію ООН з прав
дитини. Відпо-відно до Конвенції дитиною вважається людська істота віком до
18 років.
|
Робота з підручником
·
Прочитайте
на с. 50 назви основних міжнародних доку-ментів із захисту прав людини.
·
Назвіть
міжнародні акти, які покликані захищати права дити-ни.
· Назвіть особливі права,
які, на ваш розсуд, повинні мати діти (вчитель коригує і допо-внює відповіді
учнів).
До специфічних
прав дітей належать:
· право на життя та розвиток
· право на набуття та отри-мання громадянства
· право на сім’ю
· свобода релігії та переко-нань
· свобода слова, в тому числі і право бути вислуханим
у справах, що стосуються дитини
· свобода від усілякого наси-льства
· неможливість винесення щодо дитини смертного вироку
та вироку про довічне ув’язнен-ня
· право на охорону здоров’я
· право на відпочинок
· право на
достойні умови життя
· право на
освіту
· право на
користування ку-льтурними цінностями
· право на
інформацію, в тому числі і щодо своїх прав
· право на свободу суспі-льних організацій та об’єднань.
Завдання
1. Чому серед наданих прав відсутні економічні?
2. Які спільні права є у дорослих і дітей?
3. Хто повинен піклу-ватися про захист прав дитини?
|
||
3). Існує декілька видів прав людини: громадянські,
політичні, економічні, соціальні, екологічні, культурні.
1. Особисті (стосуються охорони приватного життя
особистості, її сво-боди, безпеки, власності).
2. Політичні (ними користується людина як учасник
громадського життя, вони пов’язані з участю
громадян у виконанні та контролюванні влади).
3. Економічні (стосуються людини, як учасника
господарського життя).
4. Соціальні (зобов’язують державу до створення умов гідного рівня життя, охорони здоров’я та соціального забезпечення).
5. Культурні (містять право на нав-чання та участь у
культурному житті).
6. Особливим видом прав є права меншин (національні,
релігійні), та окремих груп (права жінок).
|
Робота в малих групах
Працюємо із схемою «Види прав людини» - та скла-даємо перелік прав, які, на вашу
думку, належать до кожної із зазначених груп.
Аналіз документа
Загальна
декларація прав людини
1.
Ознайомитися
із текстом Загальної декларації прав лю-дини.
2.
Пояснити,
які права слід віднести до кожної із груп.
|
||
4).
Держави, що підписали Загальну декларацію прав людини та Конвенцію з прав
дитини, взяли на себе зобов’язання їх
виконувати. Цей процес контролюють Комітет ООН з прав людини, Міжнародна
дитяча організація ООН (ЮНІСЕФ). Права людини і дитини зафіксовані в
конституціях держав, в тому числі і в Конституції України. У нашій державі
людина, права якої порушено, може звернутися до суду, міліції та інших
державних установ, до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
|
Робота в малих групах
1.
Проаналізувати
ситуації, наведені на с. 52-53 підручника.
2.
За
допомогою витягів з Конституції України визначити, яким чином учасники подій
можуть захистити себе та свої права, до яких органів їм необхідно для цього
звернутись.
Колективна робота
Складання пам’ятки
«Куди можна звернутися, коли порушено права
дитини»
(в кінці уроку роздати учням)
Коли порушено твої права, попроси допомоги у:
* дорослих осіб, яким довіряєш;
* психолога у школі;
* психологічної служби за телефоном довіри;
* служби у справах непов-нолітніх;
* громадських організацій;
* міліції за телефоном 102;
«Відкритий мікрофон»
Як ви вважаєте, чи завжди ці звернення є дієвими і
чому?
|
||
5 хв.
|
ІV. Закріплення нових знань, умінь і навичок учнів
|
||
Вправа “Кластер” (додаток)
З нарізаних аркушів папе-ру, на яких записані різні
права та свободи людини, треба згрупувати права і свободи лю-дини.
|
|||
5 хв.
|
V. Підсумки
уроку
|
||
Отже, однією з головних функцій громадянського
суспільства є забезпечення прав і свобод громадян. Це пов’я-зано з тим, що
головною умовою існування, як громадянського суспільства, так і правової
держави виступає особистість, її право на самореалізацію, на індивідуальність
і особистісну сво-боду. Громадянське суспільство покликане захистити
індивіда і забезпечити його правами людини.
Доречними є слова В.Гавела: «Я віддаю перевагу
політичній системі, яка має у своїй основі громадянина з усіма
фундаментальними громадянськими правами в їхньому універсальному застосуванні,
а отже, у їхній принциповій рівності»
|
Розв’язання проблемного завдання
«Права та
зусилля зрозу-міти їхнє значення і функцію стали найважливішими темами
головного діалогу двадцятого століття», — говорив Д. Доне-ллі
Чи актуальні ці слова у ХХІ ст.?
|
||
3 хв.
|
VІ.Домашнє
завдання
|
||
Обов’язкове.
Опрацювати матеріал підру-чника
(параграф 7), виконати завдання на ст. 55 підручника.
Вибіркове.
1. Підготувати повідомлення про найвідоміших борців за
права людини: Андрія Саха-рова, Вацлава Гавела, Мартіна Лютера Кінга, Ральфа
Банча, Анну Елеонору Рузвельт.
2. Випереджувальне завдання – повідомлення про
вирішення проблеми набуття громадянства в різних країнах світу («за принципом
ґрунту» і «прин-ципом крові»).
3. Записати інтерв’ю з омбудсменом.
|
Додаток 1
Вправа “Кластер”
право на життя
|
свобода совісті
|
свобода думки і слова
|
право на
підприємницьку діяльність
|
право на повагу
людської гідності
|
право на
громадянство
|
право на безпечне для життя і здоров'я довкілля
|
свобода
віросповідання
|
право на освіту
|
свободу пересування і
вибору місця проживання
|
Немає коментарів:
Дописати коментар